0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Księgowość firm

Księgowość firm

Samochód osobowy w leasingu - rozliczenie VAT

Użytkujesz samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego? Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Kiedy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a kiedy tylko częściowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

5 czerwca 2024

Księgowość firm

Sprzedaż ZCP w zerowej grupie podatkowej a obowiązek raportowania MDR

W kontekście obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR) do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), istotnym zagadnieniem jest, czy sprzedaż ZCP w zerowej grupie podatkowej mogą podlegać obowiązkowi raportowania. Sprawdź!

31 maja 2024

Księgowość firm

Kontrola przesyłek pocztowych podatników przez fiskus - czy jest możliwa?

Do czego uprawnieni są funkcjonariusze w ramach kontroli celno-skarbowej? Czy dopuszczalna jest kontrola przesyłek pocztowych podatników przez fiskus? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady przeprowadzania rewizji przesyłek pocztowych!

29 maja 2024

Księgowość firm

Pay and refund w podatku u źródła – jak unikąć konieczności stosowania systemu?

Pay and refund związany jest z poborem podatku u źródła, w ramach którego płatnik może zastosować preferencje, zwolnienie, czy też wyłączenia podatkowe. Na czym polega system pay and refund? Jakie formalności są z nim związane? Przeczytaj i dowiedz się!

28 maja 2024

Księgowość firm

Księga przychodów i rozchodów - wszystko co warto wiedzieć!

Księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, która służy ujmowaniu operacji gospodarczych w formie uproszczonej. Kto powinien prowadzić KPiR? Kto może zostać zwolniony z tego obowiązku? Jak ewidencjonować w niej zdarzenia gospodarcze? Sprawdź!

25 maja 2024

Księgowość firm

Sposoby ujmowania kosztów w KPiR - metoda uproszczona i memoriałowa

Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma do wyboru dwa sposoby ujmowania kosztów - uproszczoną i memoriałową. Sprawdź, czym różnią się te metody oraz jak rozliczyć koszty w zależności od stosowanej formy!

25 maja 2024

Księgowość firm

Rower w firmie a koszty uzyskania przychodu

Zakup roweru na firmę jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Sprawdź, czy wydatek poniesiony na rower w firmie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu w przypadku posiadania już samochodu w jednoosobowej działalności gospodarczej!

23 maja 2024

Księgowość firm

Wartość godziwa w księgach rachunkowych - jak ją ustalić?

Wartość godziwa to pojęcie, które występuje w ustawie o rachunkowości w części odnoszącej się do ogólnych zasad wyceny aktywów i pasywów. Czy wiesz, kiedy zastosowanie ma ustalenie wartości godziwej oraz jak prawidłowo je przeprowadzić? Wyjaśniamy!

21 maja 2024

Księgowość firm

Bilet lotniczy w kosztach firmowych a podróż służbowa przedsiębiorcy

Podróż służbowa przedsiębiorcy niejednokrotnie wiąże się z zakupem kart wstępu na pokład samolotu. Szybkie tempo życia sprawia, że większość osób wybiera ten środek transportu podczas wyjazdów. Zobacz, jak rozliczyć bilet lotniczy w kosztach firmowych!

17 maja 2024

Księgowość firm

Nocleg ze śniadaniem w podróży przedsiębiorcy - jak rozliczyć?

Nocleg ze śniadaniem w podróży przedsiębiorcy może stanowić problem podczas rozliczania wydatków związanych z tą podróżą. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczyć podróż służbową w sytuacji, gdy usługa hotelowa i wyżywienie są ujęte na jednej pozycji faktury!

17 maja 2024

Księgowość firm

Rozliczenia międzyokresowe kosztów - najważniejsze informacje

Zgodnie ze wskazanymi w ustawie o rachunkowości zasadami, podmioty prowadzące pełne księgi stosują rozliczenia międzyokresowe kosztów. Dowiedz się, jak rozliczane są koszty w czasie wraz z zastosowaniem czynnych oraz biernych RMK. Przeczytaj nasz artykuł!

16 maja 2024

Księgowość firm

Różnice kursowe w KPiR - jak je prawidłowo wykazać?

Przy płaceniu za towar lub usługi w obcej walucie, w wyniku różnic pomiędzy wartością faktury a rzeczywistą zapłatą, mogą wystąpić tzw. różnice kursowe. Czy wiesz, jak wyliczyć wartość różnic kursowych i kiedy stanowią koszt a kiedy przychód? Sprawdź!

10 maja 2024

Księgowość firm

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług - definicja i przykłady

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług ma miejsce wtedy, gdy polski przedsiębiorca dokonuje sprzedaży usług na rzecz kontrahenta z kraju UE (innego niż Polska). Sprawdź, czytając nasz artykuł, jak prawidłowo opodatkować sprzedaż na rzecz kontrahenta z UE!

9 maja 2024

Księgowość firm

Koszty rodzajowe - jako sposób ewidencjonowania wydatków

W pełnej księgowości przedsiębiorcy mają możliwość wyboru sposobu ewidencjonowania kosztów. Jedną z możliwości jest ujmowanie kosztów w zespole 4 kont księgowych, tj. w układzie rodzajowym. Sprawdź, na jakich kontach księgowane są koszty rodzajowe!

8 maja 2024

Księgowość firm

Zasada memoriału a sprawozdanie finansowe

Zasada memoriału polega na ujmowaniu wszystkich operacji gospodarczych zarówno jeśli chodzi o przychody, jak i koszty, w momencie ich wystąpienia. Przeczytaj i dowiedz się, jaki ma wpływ na sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy!

7 maja 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów